projekat: O:TVORENO 1:6:12: A BLACK BOX ODYSSEY
tip: Radionica | Instalacija | Aktivizam
funkcija: Izložba, Javni prostor
lokacija: Mikser festival, Žitomlin, Beograd, Srbija
godina: 25 - 28. maj 2017.
status: Realizovano
autor: Stefan Radošević
konceptualna animacija: Lazar Stanojčić
tim radionice: Luka Višnjić, Lazar Stanojčić, Đorđe Milosavljević Gera, Milan Gordić
kustos izložbe: prof. Marko Lađušić
video: Stefan Radošević, Boris Nestorović
kontekst:
“Platforma “Black Box” je nastala je 2015. godine kao inicijativa za podršku mladih autora iz oblasti vizuelnih umetnosti i prezentacije njihovog stvaralaštva u najširoj javnosti. Uz aktuelnu temu, svake godine predstavlja se više od 60 mladih autora odabranih na konkursu od strane stručnog žirija. Cilj projekta “Black Box” je ukazivanje na problematiku koja opterećuje mlade stvaraoce u savremenom društvenom kontekstu, njihovo osnaživanje da se javno izraze i svojim vizijama doprinesu rešenju društvenih problema, te unapređenju života u zajednici. “Black Box” ističe i značaj umetničkih instalacija u alternativnim gradskim prostorima, njihovu dostupnost širokoj publici, kao i povezanosti umetničke prakse sa ostalim sferama života – naukom, tehnologijama, ekonomijom i društvom.
“Black box projekat je postao značajna platforma za mlade i alternativne umetnike koji su često afirmisani ili profesionalno određeni u polju arhitekture, dizajna i drugim prirodnim i društvenim oblastima. Black box je izlet u nešto njima važno, neizrečeno i oštro! Ove godine na konkurs su se prijavili umetnici potpuno različitog obrazovanja, godina i afiniteta što potvrđuje naše uverenje o otvorenoj platformi koja samu sebe definiše. Tema „Pad u budućnost“ je mračni nagoveštaj mogućnosti u budućnosti i umetnici su razumeli kontekst trenutka u kojem egzistiraju. Prispela rešenja su visokog umetničkog i estetskog karaktera, veoma različita u izrazu, a ipak sa snažnim zajedničkim imeniteljem odbrane dostojanstva ljudskosti i egzistencije u razumevanju otuđenih procesa u kojim živimo.
Pod simptomatičnim sloganom „Pad u budućnost“, izložba Black Box 2017 sondira vizije bliske budućnosti mlade generacije umetnika koja stasava na razvalinama institucionalne kulture i nalazi se u prostoru bez perspektiva, opasana zidovima nemogućnosti i ograničenjima za stvaralački rad. Iako sinonim za skučenost,„Crna kutija“ je istovremeno i šansa za akumuliranje energije neophodne za rušenje zidova iza kojih nas čeka budućnost. Kakva je ta budućnost, saznaćemo na Mikser Festivalu, kroz radove mladih stvaralaca čiji moćni radovi komentarišu društvene okolnosti na koje naizgled ne mogu da utiču, ali čija je stvaralačka energija ipak u stanju da pokrene promene”. *
koncept:
Idejno, Odiseja Crne Kutije je referenca na predstavu monolita u filmskoj priči Artura Klarka i Stenlija Kjubrika, i odnosi se na trans-univerzalni ključ postojanja (i veze između) umnog čoveka (homo sapiens-a), delanja, umetnosti i transcedentnog. Tako, dihotomija teme “Pad u budućnost” kroz crnu kutiju komunicira kao alegorična veza između regresa i progresa, mogućnosti i nemogućnosti, problema i potencijala, prezentovanog i skrivenog, jasnog i nejasnog, čije je rešenje u kôdu 1:6:12.
Instalacija pokazuje 1 crnu kocku, razapetu lancima na svojih 6 strana, kao akumuliranu energiju i prenapregnutu materiju, u prostoru pasivnu i neupotrebljivu, prikazujući stanje prevaziđenih i opterećujućih konvencija institucijalne kulture i njihovo delovanje na nove generacije umetnika i samog čina umetnosti u čijim su okvirima često zarobljeni i/ili razapeti.
Današnjica i bliska budućnost su era Remiks kulture (Remix culture), gde čin i delo (umetnosti) predstavljaju konstantnu regenerativnu kolektivnu aktivnost, gde se oni (čin i delo), kao materijal (data), proces i medij (proizvod), recikliraju i ažuriraju u neprekidnoj kreativnoj igri (na principima digatalnih alatki copy / cut i paste). Upravo ta vrsta igre inspiriše i otkriva poslednji deo koda i same suštine umetničke instalacije. “Cepanjem” šest stranica kutije na 12 jednakih delova, dolazi do oslobađanja tenzije i razapeta kocka se intervencijom deli na 12 ljuljaški, kao aktivnih, upotrebljivih elemenata - simbola igre (i) umetnosti, koji su univerzalni, gde god da se dalje postave ili pojave kao mesto u javnom prostoru.
Tim (na)činom se umetnik i dete koje se ljulja izjednačavaju u čoveku koji se igra (homo ludens-u), a odiseja jedne ideje, kroz tu igru i interakciju, komunicira i biva društveno podeljena (razmenjena) kao smisao, odnosno kôd kulture.
tehnički opis:
Kocka dimenzija 60x60x60 cm je satsavljena od 12 ljuljaški, odnosno od po 4 drvene ploče / daske: 60x30x3 cm, 54x30x3 cm i 54x27x3 cm, koje su ofarbane u crno i šrafilicom međusobno spojene holšrafovima. Na svakoj ploči / daski se nalaze po dva U-navoja (ukupno 24) Ø 10 mm, pričvršćena maticama i podloškama na ~5 cm od ivice kraće stranice, za koje se vezuje 24 razapeta lanca (sajle, užeta, i sl.) koja se pomoću odgovarajućih ankera, karabinjera i sl. kače za adekvatne elemente na lokaciji (silos, kran, drvo…). Razvojem koncepta igre (i) remiksa, dobijen proizvod se rastavlja (dekodira) alatom i postaje drugi proizvod – ljuljalište u javnom prostoru.
hronika procesa:
Pra-čovek, današnji Homo Sapiens, je praskozorje svoje svesti (svesnosti) i buđenje razuma spoznao u kontaktu sa misterioznim "crnim monolitom", otvorivši portal ka Altamiri, u dalekom vremenu pre paljenja svog prvog plamena.
Milenijumima kasnije, u sadašnjem trenutku, ta ista "crna kutija" - nosač zapisa (kôda) odiseje u svemiru, stoji na koordinati portala međuzvezdanog prostora. S jedne strane stoji Čovek, današnji umetnik, sa druge Mali Princ, dete univerzuma. Istovremeno, obojica posežu rukom ka "crnom monolitu".
Kontaktom polje portala je O:TVORENO. Čovek samo srcem dobro vidi kôd 1:6:12.
U proleće 2017. godine na planeti Zemlji, na internetu, Stefan pronalazi konkurs za "BLACK BOX" projekat u okviru Mikser festivala koji se održava među i u silosima, u prostoru Žitomlina na Dorćolu, u Beogradu. Suočen sa aktuelnom temom projekta "Pad u bufućnost", pokušavajući da reši zagonetku CRNE KUTIJE, on o:tvara portal na drugu stranu, u međuzvezdani prostor ideja, odakle mu stiže kodirana poruka Malog Princa.
Da bi Mali Princ nastavio svoju odiseju u svemiru otključavanjem crnog monolita, AΔA mora da rekreira istu crnu kutiju na Zemlji, pretvarajući kôd u koncept, koncept u instalaciju u prostoru.
Dok za Malog Princa postoji pretnja da bude zauvek zarobljen u gravitacionom polju crnog monolita, događaji na Zemlji se odvijaju udruženom akcijom u kratkom četvorodnevnom periodu:
- Stefan preuzima materijal za crnu kutiju i odlazi na Zvezdaru, u stolarsku radionicu Milana Gordića, uz čiju pomoć sklapa kocku koju sutradan odnosi u silose.
- Narednog dana tim radionice grupe AΔA: Luka Višnjić, Lazar Stanojčić i Đorđe Milosavljević Gera postavljaju instalaciju unutar prostora cilindra jednog silosa, a za to vreme Boris Nestorović snima materijal za kratak film o ovoj akciji.
- Otvaranjem festivala, otvara se izložba, otvaranjem izložbe posetioci kolektivno otključavaju kôd instalacije u prostoru O:TVORENO 1:6:12: ODISEJA CRNE KUTIJE (A BLACK BOX ODYSSEY).
- Dok poslednjeg dana festivala Stefan i Luka o:tvoreno dele i razmenjuju ideje u "Black Box" razgovoru sa Markom Lađušićem, profesorom Fakulteta primenjenih umetnosti, Dejanom Miljkovićem, profesorom arhitektonskog fakulteta i ostalim učesnicima izložbe, supernova CRNE KUTIJE rađa 12 ljuljaški koje kao dar drugim planetama Mali Princ nosi na svom putovanju U PROSTORU SLOBODE...
Tako je "crni monolit" učinio da Čovek, današnji umetnik, postane Spaceman, Čovek Prostora / Kosmosa.
koordinate lokacije: 44°49'41.8"N 20°28'20.1"E
film: O:TVORENO 1:6:12: A BLACK BOX ODYSSEY
vrsta: Dokumentarno - eksperimentalni, art film
kamera: Boris Nestorović, Majda Ranitović
3D animacija: Stefan Radošević, Lazar Stanojčić
režija i montaža: Stefan Radošević
trajanje: 12' 46''
godina: 2017 / 2020.