top of page
O:TVORENO OKO

projekat:  O:TVORENO OKO

tip:  Aktivizam | Intervencija | Instalacija

funkcija:  Javni prostor, arhitektura pejzaža

lokacija:  Jezero Javorov Do, Bjelašnica, Bosna i Hercegovina

godina:  01 - 03. avgust 2019.

status:  Realizovano

autor:  Stefan Radošević

saradnici:  Majda Ranitović, radnici u Javorovom Dolu

investitori:  Javorwood Festival, AΔA

video:  Majda Ranitović, Stefan Radošević

kontekst:

Javorov Do, koji leži na zapadnim obroncima Bjelašnice u neposrednoj blizini ski-staze, je lokalitet u razvoju, namenjen odmoru i rekreaciji, formiran od istoimenog planinarsko-skijaškog sportskog društva. Pored primarnog delovanja, ovo udruženje potencira i na umetničko-stvaralačkim akcijama kroz godišnji Javorwood festival.

Ono što privlači pažnju jeste činjenica da je lokalitet je nastao intervencijom u prostoru dve prirodne vrtače u samom brdu, sledeći njihovu topografko - morfološku logiku i ambijentalni karakter. Time su dobijene dve komplementarne celine, gde je dublja i "dramatičnija", definisana kamenim amfiteatrom izvanredne akustike, dok je druga, šira i prostorno otvorenija, pretvorena u jezero. Upravo se u odnosu dve vrtače i njihovih programskih karakteristika čita potencijalni smer delovanja kreativno-projektantskog izazova, na taj način gde se nasuprot amfiteatru koji jasno gradi sklad forme i funkcije, suprotstavlja prostor oko jezera kao otvoreno polje za prostorno-programske intervencije.  

prostorni koncept:

Oko s jedne strane predstavlja samo jezero u pejzažu brda (dok je drugo oko amfiteatar), kao temu prostorne instalacije, ali takođe i kružno kretanje staze oko njega. O:TVORENO OKO predstavlja konceptualizaciju igre reči i njenih značenja u metaforičnom i praktičnom smislu. 

Projekat je zasnovan na odnosu postojeće instalacije vodotoka na jezeru i kružnim kretanjem staze ispod njega. Instalacija O:TVORENO OKO se nalazi u osi vodotoka, sa suprotne strane jezera, koristeći i nadovezujući se na njegovu prostornu i oblikovnu logiku, postajući deo strmog pejzaža.

Kao kod vodotoka čiji početak izlazi iz brda, a završava se na stubovima iznad jezera kreirajući prostor ispod za prolazak stazom, prostorna instalacija, sačinjena od pet programskih modula, vertikalama se utapa u kosi teren, prateći nagib pejzaža, dok horizontala izlazi iz tla, konzolno se prepuštajući nad jezerom. Moduli formiraju segmente različite namene:

1 - klupa - prvi, najkraći, odgovarajućom visinom kreira sadržaj namenjen sedenju i pregledu čitavog jezera.


2 - kućica za price - drugi je namenjen lokalnoj ornitilološkoj fauni.


3 - žardinjere - treći je namenjen lokalnoj flori.


4 - staza - četvrti, kao osnovni modul, namenjen je stazi koja neometano prolazi ispod, formirajući novu zaustavnu tačku u kružnom kretanju.


5 - ljuljaška - peti modul svojom konstruktivnom i dispozicionom karakteristikom - konzolom, prekida postavljenu strukturalnu dinamiku ostavljajući mesto lajtvmotivu koncepta O:TVORENO, za bosonogo letnje ljuljanje nad vodom jezera.

U smislu interaktivnosti, instalacija suptilno "diše" sa okolnim prirodnim ambijentom tako što reaguje sa korisnicima kroz prvi, četvrti i peti segment, dok zajedno uz vodenu površinu jezera, reaguje sa pojavom povetarca na drugom i trećem segmentu, blago okrećući elemente sadržaja oko svoje ose. 

U likovno - estetskom pogledu, instalacija je koncipirana kao kombinacija lakiranog drveta primenjenog na noseću konstrukciju (stubovi i kontinualna greda) po uzoru na postojeći vodotok (koji se ambijentalno ukapa u kolorit jezera i okolnog zelenila), i plavih elemenata sadržaja na recikliranim, rekodiranim materijalima - automobilskim gumama, kao akcente u boji neba. Na taj način se postiže skladna slika ukupnog pejzaža.

hronika procesa:

Godinu dana nakon silaska sa Trebevića, dok Stefan i Luka razmatraju o očešću na jednoj izložbi u Beogradu, gde vide priliku da na originalan način aktuelizuju dosadašnje kreativno delovanje AΔA ideje, duh istoimene grupe i dalje obitava negde u planinama nad Sarajevom. Iščekivanje rezultata u ekranu kompjutera prekida reklama još jednog muzičkog festivala, u prvi mah generičnog identiteta, negde u šumama Balkana. Međutim, fotografija amfiteatra u utrobi brda, privlači Stefanovu pažnju, a radoznali klik na link otvara poziv za intervenciju u prostoru, koji umetničkim instalacijama postaje mesto.

Inspirisan mogućnošću za novu intervenciju "na/u planini", gde se za razliku od Osmatrališta na vrhu, ovoga puta ide u pejzaž "unutar" planine, Stefan istražuje kontekst Javorovog jezera i šalje koncept projekta, aplicirajući za festivalski "artist in residence" program (što je "savremen" naziv za umetničku koloniju).

Dolaskom leta, Javorwood festival poziva AΔA grupu na višednevno okupljanje umetnika početkom avgusta, otvarajući prostor za tvorenje mesta interaktivnom instalacijom pored jezera, a ovoga puta Stefan i Majda čine tim za "povratak" Sarajevu u predstojećem poduhvatu.

"S obzirom da je Javorwood još uvijek neprofitabilan projekat, festival pokriva troškove puta, smještaj i hranu za sve dane boravka.


Što se tiče samog projekta, za vlasnika zemljišta Javorov Do je još uvijek upitna ljuljačka, zbog klizavog terena ispod, tako da budite spremni na moguće izmjene u projektu. Pri dolasku, obilasku i analizi terena, sjeli bi još jednom sa njim i dogovorili se za finalni izgled Vaše konstrukcije.

Srdačan pozdrav,

Ida Keškić, Creative Director & Program Manager "

Sa potpunom neizvesnošću po pitanju materijala i lokacijskih uslova za ostvarenje projekta, AΔA prihvata izazov. U sredu, poslednjeg julskog dana, tim pakuje sve što može da ponese od alata, boje i elemenata sadržaja i kreće put Bjelašnice.

Dolaskom kasno popodne, tim se smešta u planinsku kućicu nadomak jezera, upoznajući se sa domaćinima, umetnicima različitih profila, kao i veoma srdačnim bosanskim radnicima - građevincima koji rade na objektu susedne vikendice. Nakon dobrodošlice, grupa grabi priliku da obiđe jezero pre mraka, gde je čeka prijatno iznenađenje, praćeno osećajem olakšanja.

Na jezeru se ogleda silueta konstrukcije instalacije. Dan ranije, koristeći se konceptom predložene 3D vizuelizacije, ti isti majstori su na strmoj padini postavili drvenu strukturu, neznatno prilagođavajući njene segmente uslovima na terenu (stazi, nagibu) i konstruktivnim karakteristikama primenjenog materijala (hrastove gredice 8x8 cm).

 

Sa dve automobilske gume koje su uspeli da spakuju u auto, četvrtak prepodne Stefan i Majda koriste za silazak sa planine i potragu za vulkanizerima. Tako, nekoliko puta prelazeći  imaginarne granice između Federacije BiH i Republike Srpske u samo nekolicinu kilometara, pronalaze još dve odbačene gume dok njih pronalazi jedna zanimljiva ideja, negde u budućnosti.

Drugi deo dana protiče u farbanju i pripremi elemenata sadržaja.

Petak, kao kreativno najaktivniji dan, protiče u povezivanju elemenata sa segmentima konstrukcije, praćen neprimetnim opekotinama od jakog planinskog sunca i "dramom" zahtevnog bušenja tvrde hrastovine prilikom postavljanja ljuljaške. 

Nakon sađenja livadskog cveća u žardinjere i prvog  bosonogog ljuljanja na "spornom" mestu nad jezerom, sav umor postaje lakši, dok mir i osmeh prate okončanje poduhvata.

Subota je festivalski dan, namenjen odmoru, druženju sa umetnicima i uživanju u muzičkom programu i postignutom rezultatu kreativnog delovanja. Ono što se ističe tog popodneva jeste "Kazalište Nezamislivog" koji izvodi Iva Korbar.  Priroda njenog kocepta predstavlja interakciju i suigru sa prirodom, u ovom slučaju performans na jezeru, gde sama instalacija O:TVORENO OKO i Ivin prolazak kroz njen četvrti segment postaje jedna od ključnih tačaka izvedbe.

Posmatrajući uzajamni performans instalacije na povetarcu i umetnika u jezeru, i shvatajući kako prostor između dva stuba, namenjen pešačkoj komunikaciji, a ispunjen vazdušnim zvončićima (wind chimes), nepredvidivo postaje deo novog sadržaja, o:tvaraju se prostorni kvalitet i lepota jednog mesta, kao i potencijal da ono uvek može postati NOVO MESTO...

koordinate lokacije:  43°42'02.1"N 18°18'37.3"E

film:  O:TVORENO OKO

vrsta:  Dokumentarno - eksperimentalni

 

dron:  Marko Jovančić

autor: Stefan Radošević

 

trajanje:  4' 49''

 

godina:  2019 / 2023.

bottom of page