top of page
O:TVORENO OSMATRALIŠTE
27.png

projekat:  O:TVORENO OSMATRALIŠTE

tip:  Radionica: arhitektura + ornitologija | Edukacija | Aktivizam

funkcija:  Javni prostor, Osmatračnica

lokacija:  Kamp Breza / Crni Vrh, Divčibare, Srbija

godina:  12 - 20. avgust 2016.

status:  Realizovano

autori:  Stefan Radošević, Luka Višnjić

učesnici: Deca i omladina Divčibara, Valjeva i Beograda

saradnici:  Vladica Civrić, Ana Obradović, Jovana Jovanović, Stefan Marjanović

investitori:  Građevinsko preduzeće Kej doo, Mountain Music Festival, AΔA (Stefan Radošević, Luka Višnjić)

video:  Stefan Radošević, Luka Višnjić, Đorđe Milosavljević, Mihajlo Vitezović

kontekst:

Zapušten prostor, devastirane infrastrukrure nekada aktivnog auto-kampa Breza, površine 1,6 ha, sa kapacitetom od 30 kamp-prikolica i sadržajima koje su činili dva bungalova, kafe-bar i fudbalsko-košarkaški teren, nalazi se na 15 minuta hoda od centra Divčibara. 

Relacija između ruinirane građene sredine i prijatnog planinskog ambijenta u kojem je ona pozicionirana, kao i neposredna blizina dečijeg odmarališta i pešačkih staza koje ga povezuju sa ovom lokacijom, pretvaraju prepoznati problem u potencijal u vidu prostorno-programske intervencije - mesta ponovnog okupljanja, odmora i rekreacije.

(Re)upotreba lokacije i njenih sadržaja za potrebe programa festivala se pokazuje kao kvalitetan primer reaktivacije napuštenog prostora, a intervencija u njemu u vidu kreiranja novog mesta - osmatrališta, predstavlja čin materijalozovanja ovakve namere i produžetak života samog kampa.

[lokacija 1]

Crni Vrh, kao najviša tačka ovog obronka Maljen planine, originalno je zamišljen kao polazna osnova za prostornu nadogradnju u vidu osmatračnice kao novog vrha. Premeštanjem na ovu lokaciju, O:TVORENO OSMATRALIŠTE kao mesto, na dva nivoa, ispunjava svoj kontekstualni i konceptualni diskurs: prvobitno (kao savremena tendencija u arhitekturi) aktiviranjem zapuštenog prostora auto-kampa, a sada (u vidu arhaične reminescencije) kao intervencija u/na samoj planini.

[lokacija 2]

program radionice:

Učesnici edukativno-praktične radionice kreativnim radom na konkretnoj lokaciji aktivno participiraju u kreiranju sopstvenog prostora odmora, rekreacije i boravka. Na taj način se, na kognitivnom nivou, kroz aktivno delovanje, utiče, razvija i podstiče svest mladih o kvalitetu proizvoda sopstvenog rada i zalaganja za zajednicu u cilju razvoja sopstvenog okruženja. Program se sastoji iz pet delova:

1) Pripremni (graditeljski) - AΔA grupa i volonteri izvode zemljane radove, fundiranju temeljne trake i postavljaju drvenu noseću konstrukciju osmatračnice uz pomoć i podršku profesionalnih tesara.

2) Teorijski (graditeljski) -  Učesnici se edukuju i upoznaju sa načinom i procesom izgradnje osmatračnice, prateći postupne korake na kognitivno - interaktivnoj mapi u kojoj su prikazani setovi potrebnih alata i postojećih prostorno-programskih elemenata vezanih za praktični deo.

3) Praktični (graditeljski) - Učesnici učestvuju i finalizaciji izgradnje osmatračnice i postavljanju prostorno-programskih elemenata, prateći uputsva iz kognitivno-interaktivnih mapa, vođeni autorima (koordinatorima) radionice.

4) Projektantski (crtački) -  Učesnici istražuju potencijal konkretnog javnog prostora - ambijenta kroz sopstvene ideje i predloge intervencije, koristeći kognitivno - interaktivne podloge.

5) Dopunski (ornitološki) - Dodatni program, baziran na naučnoj disciplini koja proučava ptice, ima za cilj da proširi način na koji učesnici mogu razmišljati o dizajnu i arhitekturi, tematski povezujući domen projektovanja multinamenske osmatračnice sa specifičnim poljem znanja iz biologije dok se uponaznaju sa vrstama i karakteristikama ptica koje nastanjuju prostorni okvir u kome se nalaze, koristeći edukativne karte.

prostorni koncept:

O:TVORENO OSMATRALIŠTE je koncipirano kao jukstapozicija dve kružne projekcije dva prostorna elementa: multifunkcionalne osmatračnice i logorske vatre. Anticipirano je kao neksus mesta, odnosno osa gravitacionog polja kampa koja aktivira zapušten prostor i nudi sadžaj posetiocima (predviđenim akterima). Pozicionirano je u sredini prostornog trougla koji formiraju tri osušene breze, poslednja tri svedoka istoimenog kampa. Ovim činom, na simboličnom i semantičkom nivou, osmatračnica predstavlja reminescenciju ovog mesta, produžavajući njegov duh.

Formalno-funkcionalni koncept osmatračnice je inspirisan okolnim četinarima, kao i samom geografijom i sadržajima planine i njenih potencijala. Piramidalna forma ima za cilj da se na kognitivnom nivou uklopi u postojeći planinski kontekst, nadovezujući se na samu planinu kao intervencija u/na njoj. Na taj način, osmatračnica postaje organski završetak planine, odnosno njen artificijelni vrh.

Objekat osmatračnice se sastoji iz tri vertikalno raslojena prostorno-programska nivoa, podjednako namenjena biljkama, životinjama i čoveku:

Nivo 1 - u prizemlju, zamišljen je kao ambijent vertikalne bašte (sa integrisanim merdevinama koje vode na drugi nivo), ispunjene šumskim i livadskim biljem i puzavicama koje čine zelenu opnu unutar koje se nalaze elementi odmorišta - trupci i klupa za sedenje i element dečijeg igrališta - ljuljaška*, kao lajt-motiv koncepta O:TVORENO, čiji je smer kretanja u osi na kojoj se nalazi *vatra. Detalj frule unutar sedišta ljuljaške je postavljen kao personifikacija autohtone muzike planinskih pašnjaka, sintetišući aktivnosti ljuljanja i sviranja.

Nivo 2 - slobodan prostor namenjen osmatranju okolnog ambijenta - planinske flore i faune, kao i uživanju u pogledu sa planinskih visina.

Nivo 3 - strmi krov osmatračnice je celina namenjena skloništu i hranilištu za ptice - stanovnike ovog ambijenta i dopunskoj tematskoj celini radionice.

U likovno - estetskom pogledu, Osmatralište je koncipirano kao kombinacija natur - drveta primenjenog u samoj konstrukciji osmatračnice (stubovi, grede, kosnici, rogovi, spregovi) i belih elemenata koji čine, unificiraju i akcentuju programske celine, odnosno sadržaje mesta: plato u prizemlju i logorsko ložište od belog kamena; metalne merdevine i vertikalna bašta od planinarskog (alpinističkog) užeta kao potpoa za puzavice, sa integrisanim automobilskim gumama kao žardinjerama; ograda prostora za osmatranje; krov - kuća za ptice.

hronika procesa:

Tog leta planina im se utkala pod kožu i postala je njihova fizička i metafiziča odrednica. Njen vazduh im je ušao u krvotok, a njen duh je podsticao misaone teme i stvaralačke procese. Povratkom sa Rtnja, na putu za Čačak, svratili su na Grzu da odmore i dogovorili su se da narednih dana posete vrh Kablara, s obzirom da je uticaj Šiljka u njima i dalje bio prisutan.

 

Dok su se kretali tako među planinskim vrhovima, vest o njihovom altruističkom delu pod Mostom Mladosti je putovala među gradovima. Dok su Stefan, Luka, Ana i Vladica spajali osvojene vrhove na reljefnoj ploči na vrhu Kablara, nadajući se kreativnom poduhvatu na nekoj sledećoj planini, planina je došla k njima. Usledio je poziv iz Valjeva, u trenutku kada je Artan slao svoj signal kroz Ovčarsko-kablarsku klisuru na Crni Vrh na Maljenu, odnosno u Divčibare.

Posredstvom dobrih vesti od dobrih ljudi - zajedničkih prijatelja - Lazara Stanojčića i Marka Kovača, prijatno iznenađeni akcijom O:TVORENO IGRALIŠTE, organizatori prvog Mountain Music Fest-a (MMF-a), na čelu sa Andrijom Marjanovićem, pozivaju grupu AΔA da učestvuje u programu novonastajućeg festivala, dok ih sam duh piramide Rtnja poziva na intervenciju u planini.

AΔA prihvata poziv (zov) i u narednim danima Stefan i Luka, pripremajući se za sastanak sa organizatorima iz Valjeva, vide osmatračnicu kao intuitivni i logični odgovor na temu radionice na planini. Na putu za Valjevo, dvojac se zaustavlja na Divčibarama, tačnije svraća u nekadašnji Kamp Breza, lokaciju predstojećeg poduhvata.

​Sastanak sa organizatorima festivala se održava u Domu Istraživača “Vladimir Mandić - Manda” u Valjevu, gde je predstavljen koncept projekta O:TVORENO OSMATRALIŠTE, koji je jednoglasno prihvaćen.​

 

Povratkom u Čačak, Luka i Stefan započinju rad na projektu i programu radionice. Mesec dana pre početka festivala, ekipa iz MMF-a dobija specifikaciju potrebnog materijala i prvu 3D vizualizualizaciju preliminarnog idejnog rešenja osmatračnice.

​Nakon revizije idejnog projekta i redukcije materijala u segmentu vertikalne bašte (zamene daščanih žardinjera planinarskim užetom kao potporom za puzavice), iscrtavaju se završni konstruktivni detalji u kombinaciji sa kognitivno-interaktivnim mapama / podlogama i edukativnim kartama za učesnike radionice, čime je celokupan program definisan. Po uzoru na Igralište, čiji je dizajn namenjen ljudima, pticama i biljkama, tako i Osmatralište deli isti karakter. Kao što je na predhodnoj radionici težište bilo na mikro-urbanističkom pristupu u arhitektonskom dizajnu i postavci mobilijara, ovoga puta multinamenska osmatračnica predstavlja okosnicu arhitektonskog dizajna, dok koncept dopunskog edukativnog sadržaja zalazi u polje ornitologije.

Topli letnji dani i svežina planinskog vazduha sredinom avgusta su idealno vreme za boravak i rad napolju. Kompleksnost i obim stvaralačkog poduhvata koji osmatračnica nosi, iziskuje najmanje nedelju dana pripremnog rada, što podrazumeva i kopanje zemlje i livenje temeljnih traka u terenu nepredvidivog sastava. Devet dana pre početka jednodnevnog festivala, Stefan, Luka, Ana i Vladica pakuju alat i opremu za kampovanje i kreću se put Divčibara.

Dan I   [Dolazak]

Četvoročlana ekipa stiže na planinu u petak popodne i istražuje čistine među četinarima u Kampu Breza, tražeći smislenu poziciju za O:TVORENO OSMATRALIŠTE. Tokom debatovanja između dva potencijalna mesta, Luka pronalazi treću - idealnu poziciju među tri preostale osušene breze. Tim se slaže da je to najbolje moguće mesto za izgradnju osmatračnice na lokaciji, pominjući kako se i O:TVORENO IGRALIŠTE pod Mostom Mladosti, nalazi među brezama.

 

Kao arhi-geometri drevnih piramida, AΔA postavlja plan osnove za osmatračnicu. Nakon razmeravanja terena i postavljanja kočića i kanapa za pozicije temeljnih traka, četvorka odlazi na večeru posle koje postavlja kamp za počinak uz logorsku vatru.

​​​

Dan II   [Zemljani radovi]

 

Prvog jutra na planini, domaćini festivala upoznaju AΔA tim sa grupom domaćih i inostranih volontera koji su smešteni u vikendici pored kampa i čiji je jedan od zadataka tih dana bio raščišćavanje i sređivanje terena na mestu predstojećeg događaja. Nakon doručka, svi zajedno odlaze u Brezu, svako na svoj deo posla. Dolaskom na lokaciju, četvorka dobija ključeve od zapuštenog bungalova u kome se nalazi alat i materijal za izgradnju. Timu se priključuje i Nikola, zvani Điđa, iz grupe volontera...

Tog dana, iskopavajući kanale za četiri temeljne trake i razbijajući mestimično stenovito tle, tim uspeva da pripremi teren za sutrašnje izlivanje betonskih temelja.

Dan III   [Fundiranje]

Tokom jutra tim postavlja tampon sloj od lomljenog kamena i armaturu za temeljne trake. U međuvremenu, na lokaciju stiže kamion Građevinskog preduzeća "Kej" koji dovozi šljunak i cement potreban za fundiranje.

Kasno popodne, radovima se priključuju i članovi organizacije festivala uz čiju pomoć se meša i naliva beton. Postavljanjem metalnih stopa za prihvatanje drvene konstrukcije, izvodi se završni postupak tog dana. Zadovoljna izlivenom bazom i uzbuđena zbog sutrašnjeg podizanja konstrukcije osmatračnice, entuzijastična grupa AΔA odlazi na večeru domaće kuhinje.

Dan IV   [Konstrukcija jezgra]

Čekajući da im se pridruže tesari “Kej-a”, ekipa razmerava i seče drvenu građu namenjenu stubovima i gredama. Dolaskom majstora, započinje postavljanje centralnog jezgra noseće konstrukcije.

Nakon postavljanja kosnika za prihvatanje merdevina i vertikalne bašte, posao se privodi kraju. Tesari odlaze, a drugarima iz Čačka se pridružuju deca Divčibara, zainteresovana dešavanjem u Brezi. U međusobnom razgovoru, tim primećuje da klinci nose "Politikin Zabavnik", tako da sam kraj radnog dana obeležavaju zajedničkom fotografijom koja će se vremenom naći u časopisu njihovog detinjstva.

Dan V   [Konstrukcija krova]

Predhodnog dana, podizanjem konstrukcije za I i II nivo, završen je obimniji deo posla, ali preostao je fizički zahtevniji poduhvat postavljanja rogova. Dok Vladica i Ana raščišćavaju teren, skidajući humus i formirajući krug pod osmatračnicom, Stefan i Luka uvode tesare u sve detalje i finese konstruktivnog sklopa, ali takođe i uče od njih na koji način se takav dizajn primenjuje u praksi...

Gotovo hirurškim zahvatom, tim uspeva da uklopi uglove i sklopi rogove kosih dvovodnih krovnih ravni. Zaključno sa nivoom III, konstrukcija za O:TVORENO OSMATRALIŠTE je postavljena i spremna za festivalsku radionicu. Zadovoljan učinkom, tim završava pripremni deo programa, iščekujući fine završne radove i druženje sa učesnicima.

Dan VI   [Intermezzo - selo]

Postavkom baze za predstojeći deo programa, grupa se vraća za Čačak da napravi mali trodnevni predah i pripremi nedostajuće elemente osmatračnice. Prvog dana pauze, Stefan odlazi kod ujaka Radoslava Stojića, ranije zaduženog za varenje elemenata Igrališta, uz čiju pomoć pravi metalne merdevine za Osmatralište.​

​​

Dan VII   [Intermezzo - pijaca]

Drugi dan pauze Luka i Stefan koriste za sakupljanje guma za žardinjere, odlazak na buvljak i kupovinu svega što nedostaje - šrafovi i lanac, farba i lak, krovna limena okapnica i medijapan za frontalne strane ptičijih kučica. Nakon nabavke, popodne se završava isecanjem i farbanjem dva jednakokraka trougla krovnih zabata.

Dan VIII   [Intermezzo - dvorište]

Dan pred polazak nazad na planinu, na festival, Luka odlazi u Beograd po ostale članove tima, dok Stefan i Ana provode u njegovom dvorištu, pripremajući programske elemente mobilijara osmatračnice: farbanje guma za vertikalnu baštu i kreiranje “autohtonog muzičkog detalja” ljuljaške.

Dan IX   [Radionica]

Dolaskom Stefana, Ane, Vladice i Jovane iz Čačka i Luke, Gere, Mihajla i Nede Knežević iz Beograda, radionica počinje ujutru, okupljanjem AΔA grupe. Pre zvaničnog početka tačno u podne, tim priprema alat i materijal, a bager donosi beli kamen, kao podnu podlogu Osmatrališta. Timu se pridružuju i drugari iz Čačka Stefan Marjanović i  Đorđe Grbović... 

Pristizanjem prvih učesnika "kreativna kritična masa" raste i ekipa se deli u sekcije gde: Gera i Mihajlo snimaju filmski materijal; Jovana, Neda i Marjanović vode crtački, teorijski i dopunski deo programa (2,4 i 5) namenjene deci; Vladica i Ana dovršavaju pripremanje podloge terena i elemenata prizemlja; Luka (na I nivou) i Stefan (na II nivou) vode omladinu - drugare i goste iz Španije u praktičnom zahvatu programa (3), paralelno koordinišući ukupnu aktivnost radionice (1-5).

 

O:TVORENO OSMATRALIŠTE okruženo šumom, ambijentalnom koncertnom muzikom, domaćim začinima, šervudskim strelama i telima u joga položajima, obiluje celodnevnom, kuntinuiranom mešavinom događaja i doživljaja, kako programa festivala tako i sadržajima same radionice, čije aktivnosti i njihov intezitet jedino može sagledati oko iz ptičje perspektive, visoko nad planinskim vrhom.

Ukupna celodnevna programska kreativnost prevazilazi samo trajanje festivalskog dana, zalazeći duboko u noć. Otelotvorenjem novog mesta u prostoru zapuštenog kampa, grupa AΔA uspeva u svojoj misiji. Te večeri, ekipa se rastaje do sledećeg poduhvata, ostavljajući idejne tvorce da u sutrašnjem danu osvanu pred svojim delom.

Dan X   [Odlazak]

Poslednjeg dana ovog stvaralačkog putopisa, Stefan, gosti iz Španije i volonteri koje vodi Marina Tarrús farbaju drvene površine osmatračnice i ugrađuju potporu za vertikalnu baštu, koja je planirana za proleće. Ovim činom se finalizuje posao, sumiraju utisci i stvaraju nova poznanstva i novi međuljudski kontakti koji će u narednim danima vest o ovom delu poneti na sever.

​Čekanjem plodnog dela naredne godine, kada je u planu završetak dela vertikalne bašte osmatračnice (postavka kanapa i sađenje vegetacije), dok je O:TVORENO na novim mestima svog konstantnog putovanja kroz vreme i prostor, OSMATRALIŠTE je izmešteno sa lokacije Kampa Breza, i postavljeno na Crni Vrh. Ovim neočekivanim činom, delo koje je AΔA anticipirala, nastavlja da živi svoj sopstveni život u prvobitnom, logično i intuitivno, zamišljenom prostornom ambijentu, kao rekreirani planinski vrh.

Homo Sapiens je na uzvišenim mestima gradio svoje svetilište, svoje osmatralište, svoju opservatoriju da opravda svoje težnje i razume svoje snove i beskrajnu nedokučivost Univerzuma. Homo Spiritus (Movens) je krajnji ishod svog dela pronašao duboko u sebi, u Malom Princu, koji je oduvek i bio.

Pre jutra koje je nosilo povratak iz Divčibara, na neko drugo mesto na Zemlji i u Univerzumu, gledajući noćno nebo sa tek izgrađenog, O:tvorenog Osmatrališta, Luka i Stefan su, u samospoznaji umesto želje, primetili zvezdu padalicu koja se kretala iz smera vrha Artana i za koju se kasnije ispostavilo da je asteroid B-612...

koordinate lokacije:  44°05'46.0"N 19°59'53.6"E

film:  O:TVORENO OSMATRALIŠTE

vrsta:  Dokumentarno - eksperimentalni

kamera:  Stefan Radošević, Luka Višnjić, Đorđe Milosavljević, Mihajlo Vitezović

režija i montaža:  Đorđe Milosavljević, Mihajlo Vitezović

trajanje:  7' 30''

godina:  2016.

festival:  10th Budapest Architecture Film Days, 2018.

bottom of page