top of page
O:TVORENO U PROSTORU SLOBODE

projekat:  O:TVORENO U PROSTORU SLOBODE

tip:  Aktivizam | Istraživanje | Intervencija

događaj / organizator:  Dani Arhitekture Sarajevo

funkcija:  Javni prostor

lokacija:  Bob i sankaška staza, Trebević, Bosna i Hercegovina

godina:  06 - 08. april / 04. maj 2018.

status:  Konkursni projekat / Realizovano

autori:  Stefan Radošević, Luka Višnjić, Lazar Stanojčić, Majda Ranitović

saradnici:  Stefan Marjanović, deca razreda VI/1 i VIII/2 OŠ Ratko Mitrović Čačak, 2017/2018

žiri:  Dinko Peračić, Katarina Bošnjak, Kenan Vatrenjak, Marija Simović

nagrada: selekcija sedam najboljih radova + pecha kucha

video:  Stefan Radošević, Majda Ranitović

kontekst:

"Bob i sankaška staza na Trebeviću izgrađeni su u okviru priprema za Zimske olimpijske igre koje su se 1984. godine održale u Sarajevu, nakon kojih je staza podijeljena na tri upotrebno neovisna dijela, u pokušaju prilagodbe svakodnevnim potrebama korištenja. Međutim, staza je u toku rata 90.-tih godina znatno oštećena i od nje je ostalo samo betonsko korito. Gotovo dvije decenije ovo područje imalo je reputaciju ničije zemlje, ekscesnog prostora izvan nadležnosti. Upravo u ovom kontekstu nastaju alternativni načini korištenja bob staze – najprije iscrtavanje grafita. Danas je ona popularno mjesto šetanja, trčanja, fotografisanja, ekstremnih sportova kao down-hill biciklizma. Sve ovo stazu je učinilo neformalnim simbolom postapokaliptičnog stanja i popularnom slikom na društvenim mrežama, a isto tako i inspiracija za nove scenarije korištenja i zamišljanje alternativne sadašnjosti i budućnosti". *

* Dani arhitekture Sarajevo, LIFT - prostorne inicijative

“Sarajevo, na mostu ili nad provalijom između zapada i istoka, zanimljivo je mjesto za prepoznavanje sve zatvorenije logike oba svijeta. Mjesto koje još nije do kraja iskontrolirano, u kojem su mogući i drugačiji scenariji. Prostor u kojem možemo zamisliti neke druge budućnosti. Grad koji čeka da iz prave potrebe izraste nova autentična kultura.

Ove godine u maju, na Danima arhitektata u Sarajevu, zanimaju nas napredna istraživanja u arhitekturi, izmaknute pozicije, prihvaćanja neuljepšane stvarnosti, otpori pretjeranoj kontroli, igre s uobičajenim praksama, arhitektura koja ne čuva svoju ekspertnu poziciju, već je zaprljana drugim procesima. Privlači nas otvorena logika prostora, njegova nepredvidiva budućnost, mjesta koja se mijenjaju s životom u njima, koji stalno reagiraju na svoj kontekst, strukture koje nastaju i rastu zajedno s ljudima. Tražimo artikulirane stavove koji se ne osjećaju udobno u poznatom. Zamišljamo pukotine u rutini, iskopavamo Prostor slobode”.**

** Dani arhitekture 2018: “Prostor Slobode”, Sarajevo, apstrakt teme

koncept:

Još od antičkih vremena stare Grčke, Olimpijada je predstavljala period mira i slobode među narodima, kada su, umesto sukoba, nastupale igre i/ili igranje. "Važno je učestvovati, ne pobediti" kao moto Olimpijskih Igara je polazna osnova koncepta za pristup projektnom zadatku na konkursnu temu "Prostor Slobode". 

S obzirom na tematski širok i programski nedefinisan projektni zadatak, gde je sam "okvir prostora slobode" upitan, projekat, kao otvoreni proces, istražuje temu kroz koncept igre i igranja, kreirajući slojevitu mešavinu novih semantičko-društveno-prostorno-programskih učitavanja u postojeći kontekst bob i sankaške staze. 

Sledeći svoj karakteristični aktivistički metod, grupa AΔA postavlja projekat sintezom indirektnog i direktnog uključivanja trećih lica (sadašnjih i potencijalnih korisnika), ličnih analitičkih predloga i empirijskom akcijom na samoj lokaciji u obliku intervencije u prostoru:

O:TVORENO U PROSTORU SLOBODE

Prostor i slobodu ne možemo definisati. 
Oni su veliki, široki, višeznačni. 
Prostor Slobode je najmanje tri puta veći, širi, višeznačniji. 
Ne možemo ga kontrolisati, s njim se možemo igrati, (ne)predvidivo.
Ono što predstavlja za mene, nas, podjednako je za tebe, vas. 
Važno je učestvovati, u igrama.  
Projekat postavlja i preispituje temu kroz tri pristupa na tri dela staze.

1.0 Akcija i participacija građana svih starosnih struktura koji imaju pravu potrebu i pravo na Prostor Slobode, (a koji možda nisu upućni na konkurs); koji reaguju i istražuju njegov potencijal kroz spontano korišcenje staze i kroz sopstvene ideje i predloge intervencije, pomoću kognitivno - interaktivne mape zadatog prostora. 

Oni učestvuju sa nama, igraju (se), za nas (ne)predvidivo.

2.0 Reakcija i projektovanje multifunkcionalnih "plug-in" segmenata koji, na osnovu participacije građana i analize prostorno-upotrebnih svojstava postojeće staze, tu infrastrukturu sukcesivno dopunjuju sadržajima pretvarajući je u arhitekturu, povećavajući "zapreminu" Prostora Slobode.

Mi učestvujemo sa vama, igramo (se), za nas (ne)predvidivo. 

3.0 Interakcija i prisustvo u Prostoru Slobode,  1 na 1.

 

Postavljamo ljuljaške, (ne)predvidivo, jer su poletne; univerzalno prihvaćeni element igre u funkciji slavljenja igre same; i klupe, kao odmorišta. 

Mi smo na stazi, otvaramo Prostor Slobode, tvorimo mesto igre i igara. 


Svi su pozvani da učestvuju; čovek je najbliži sam sebi kada dosegne ozbiljnost deteta u igri.

hronika procesa:

Eksplozijom crne kutije, nastaje zatišje. Umesto da oslobađanje 12 ljuljaški donese nove akcije i intervencije u javnom prostoru, intezitet kreativnog poleta grupe AΔA doživljava svoju "recipročnu vrednost". Iscrpljenost ideja, nestajanje i neizvesnost opstanka dosadašnjih ostvarenih dela nikako nisu posledica ove situacije, naprotiv, ideja je sve više ali je potrebno odrediti prioritete u donušenju odluka: U kom smeru idemo dalje? Kome šaljemo poruku? Kojoj novoj akciji se treba posvetiti i sa kojim sredstvima, u vremenu teškom za samoinicijativni altruizam i aktivizam u javnom prostoru, u okruženju u kome se to teško prepoznaje, pritisnuti osnovnim egsistencijalnim obavezama? Drevni čovek, današnji Homo Sapiens, teško da je uspevao da svoje vreme posveti isključivo oprostoravanju, oslikavanju i organizovanju pećine - proto-arhitekture.

Umeđuvremenu, na svom putovanju Mali Princ se približavao planeti tri baobaba, želeći da njeni stanovnici ljuljaškama nadomeste nedostatke u međusobnoj povezanosti izgrađenih staza. Na Zemlji, u februaru 2018. Stefan je na televiziji gledao takmičenje u bobu na Zimskim Olimpijskim Igrama i prisećao se fotografija zapuštenog "postapokaliptičnog" prostora bob-staze u Sarajevu, izgrađene za ZOI 1984. koje je jednom pronašao na internetu, maštajući  o mogućim intervencijama u prostoru baš na tom mestu.

Kada se Mali Princ spustio na planetu baobaba, na Zemlji, u martu iste godine, Dani arhitekture Sarajevo i LIFT - prostorne inicijative su raspisali anketni arhitektonski konkurs: PROSTOR SLOBODE, Bob i sankaška staza na Trebeviću. Ova objava je prouzrokovala novu iskru potrebe za povratkom slobode delovanja grupe, vrativši joj njen suštinski smisao. Nakon nepunih godinu dana, AΔA se okuplja i O:TVORENO nastavlja svoju borbu za javni, a i sopstveni PROSTOR SLOBODE.

Slobodne dane za vreme Uskršnjih praznika, ali i dan grada Sarajeva i otvaranje žičare koja vodi na Trebević, grupa AΔA: Stefan Radošević, Luka Višnjić, Lazar Stanojčić i Majda Ranitović koriste da posete Prostor Slobode - bob i sankašku stazu i postave intervenciju u prostoru, anticipirajući neke od mogućih scenarija koji će se pojaviti u prvom, odnosno drugom segmentu projekta. Intervencija je zamišljena u obliku prostorne kompozicije od pet ljuljaški, zakačenih na betonske nosače, kao aluzije na pet Olimpijskih krugova, i klupa - odmorišta postavljenih duž pešačkog korita staze.

Tokom trodnevne posete Sarajevu, prvog dana tim istražuje stazu, njeno korišćenje i pogodne ambijente za nesmetano postavljanje i buduće korišćenje arhitektonske intervencije. S obzirom na same uslove i mogućnosti za postavljanje prostorne kompozicije, kao i ograničeno vreme kojim raspolaže tokom drugog dana, tim redukuje prvobitnu zamisao, postavljajući dve ljuljaške kao interaktivni par i jednu klupu za odmor, na raskrsnici staza. Trećeg dana, prilikom povratka za Čačak, grupa obilazi mesto jučerašnje akcije, zadovoljno posmatrajući prve korisnike novog Prostora Slobode.

Dolaskom iz Sarajeva, pristupa se iscrtavanju aksonometrija bob i sankaške staze i pripremi kognitivno-interakrivnih podloga/mapa, nakon čega Stefan i Luka angažuju Stefana Marjanovića, nastavnika likovnog vaspitanja u OŠ Ratko Mitrović, da proširi edukativni pristup koncepta-projekta O:TVORENO na školski čas. Ovim metodom, učenici razreda VI/1 i VIII/2, svojim idejama slobodno utiču na projekat i sam Prostor Slobode.

 

Stvaranjem slojevite istraživačke baze na osnovu promatranja situacije i akcije na Trebeviću, učitavanja dečije imaginacije i analize potencijala, pristupa se dizajnu novih elemenata staze - kičme prostora, kao niza mikro-ambijenata, odnosno mesta-događaja u prostoru.

Konvencionalni pristup arhitektonskom konkursu, praćen uključivanjem i saradnjom postojećih i potencijalnih aktera, kao i nekonvencijalnim aktivnim delovanjem kao konkursnim materijalom, donelo je nagradu ovom predlogu. Projekat O:TVORENO U PROSTORU SLOBODE je uvršten u sedam najboljih radova konkursa, čime je obezbeđeno učešće na Danima arhitekture u Sarajevu, praćeno pecha kucha prezentacijom pobedničkih radova.

“Na internacionalni konkurs Dana arhitekture stiglo je 35 radova iz 11 zemalja (BiH, Hrvatska, Srbija, Crna Gora, Slovenija, Makedonija, Austrija, Nizozemska, Italija, Španija, UK). Ovaj podatak govori da su značaj ovog prostora prepoznali student mladi profesionalci, ne samo iz regije, već i daleko dalje.

Stručni žiri, u čijem sastavu su Dinko Peračić – kurator Dana arhitekture, Katarina Bošnjak ispred organizacije Lift – prostorne inicijative, Kenan Vatrenja iz Filter arhitektura i Marija Simović iz Studio Simović, je odabrao 7 radova za prezentaciju u okviru programa Dana arhitekture u maju. Autori i autorke radova su pozvani da se pridruže na Danima arhitekture u maju, te da kroz Pecha Kucha format prezentacija predstave i obrazlože svoja promišljanja i učestvuju u diskusiji.

 

U nastavku je komentar žirija na radove koji su prošli selekciju:

Autori su se dobro snašli oko definisanja projektnog zadatka u smislu sadržaja služeći se participativnom metodom. Učitavanje dječijih želja u projekat je dovelo da infaltilnog i nevinog narativa koji prostor definiše kroz igru, rekreaciju i zabavu, zaobilazeći narativ prošlosti koji je postao opterećenje samo po sebi. Igra kao legitiman pristup da se prostor staze posmatra kao prostor koji je okrenut ka budućnosti, gdje bi trebalo da se nađe ta sloboda. U radu je primijetan odličan odnos procesa i rezultata, koji je rezultirao vrlo preciznim i promišljenim prijedlozima. Projekat pokazuje da vrlo senzibilne intervencije također mogu biti i otvoreni proces, da se mogu razvijati, mijenjati. Ovo nije samo prijedlog, ovo je već djelovanje". *

* LIFT - prostorne inicijative, AABH HUB

 

Drevni čovek, današnji Homo Sapiens-Faber-Ludens, je neprolazni plamen prve vatre nosio kroz Prostor i Vreme, Ognjišta i Olimpijade, otvarajući portale novih mesta i događaja i okupljajući ljude i ideje, veštine i dela.

Otvaranjem prostora i tvorenjem mesta slobode na stazi slojevitog kulturno-istorijskog i društveno-političkog konteksta, AΔA je proširila svoju igru i njen uticaj pred regionalnim i internacionalnim auditorijumom, o:tvorivši OKO nad Sarajevom i OKO Sarajeva...

koordinate lokacije:  43°50'28.0"N 18°26'32.1"E

film:  O:TVORENO U PROSTORU SLOBODE

vrsta:  Dokumentarno - eksperimentalni

 

video snimci:  Majda Ranitović

montaža: Stefan Radošević

 

trajanje:  10' 52''

 

godina:  2018 / 2020.

bottom of page